Dünya Kalıp - Sac Metal Kalıp Üretimi

Founded in 2006, "DUNYA KALIP" serves OEM and Tier 1- 2 level customers in the field of turnkey sheet metal tool manufacturing for transfer and tandem press lines in brand new Dilovası/Turkiye plant in 4500 Sqm closed area.

With the aim of maximizing Price-Quality-Delivery performance, Dunya Kalıp has become one of the leading tool manufacturing company in the Turkish automotive industry with continuous development and investment in people and machinery.

Our company, who can produce tools for all over the world with its experienced management and manufacturing staff that adapts to the changing industry conditions, is taking firm steps forward on its path to provide the best service to our valued customers.

Vizyon

Kalıp imalaltında ve CNC freze işleme teknolojileri konusunda etkin ve teknolojik çözümler üretmek için kendini devamlı geliştirirken, müşterileri beklentilerini tamamen karşılayacak hizmet ve ürün sunmak; yurtiçi ve yurtdışında sektörün önde gelen kuruluşları arasında yer almak.

Misyon

İşinin gereği olan teknolojik yöntem ve makinelerini kullaranak, müşteri ve çalışanın memnuniyetini sağlamak için gerekli yatırım ve çalışmaları yapmak.